x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Juka karolińska

BD 149

Yucca filamentosa

  Forma: Bylina 

  Wysokość w sprzedaży: 0,70 m

  Wysokość docelowa: Po 5 latach 0,70 m 

  Stanowisko: Słoneczne

  Pokrój: Rozłożysty 

  Wilgotność gleby: sucha

 Rodzaj gleby: silnie przepuszczalna, uboga w składniki pokarmowe

 Barwa liści/igieł: niebieskozielone

 Termin kwitnienia: Lipiec / sierpień

 Barwa kwiatów: Kremowa

60,19 zł

5000 Przedmioty

Stan: Do wyczerpania zapasów

Opis Juka karolińska

Wysokość w sprzedaży od 0,61 m do 0,90 m
Pora kwitnienia Lato
Barwa kwiatów Biała
Barwa liści Zielona

Więcej informacji

Juka karolińska to bylina doskonale spisująca się w warunkach klimatycznych Polski: uwielbia miejsca słoneczne i ubogie, silnie przepuszczalne podłoże. Jest byliną o podługowatych, wąskich, ostrych, niebieskozielonych liściach tworzących półkulistą, poduchowatą rozetę o wysokości ok. 60 cm. Na przełomie VII/VIII z rozety wyrasta kwiatostan na łodydze do 150 cm wys. Kwiaty przypominają dzwon i są bardzo atrakcyjne, kremowe, skupione po kilka na wierzchołku. Po przekwitnieniu lepiej wyciąć kwiatostan z łodygą, aby nie osłabiać rośliny poprzez wydatkowanie energii na wytwarzanie nasion.

Juka karolińska lubi stanowiska bardzo słoneczne, ale toleruje czasowe zacienienie. Wymaga gleb przepuszczalnych, suchych (ziemia kompostowa zmieszana ze żwirkiem lub gruboziarnistym piaskiem w stosunku 1:1). Świetnie znosi suszę.

Juka doskonale prezentuje się wysadzona indywidualnie lub grupowo, w miejscach słonecznych wśród żwirków i płyt kamiennych. Warto ją stosować w suchych ogrodach, tworząc aranżacje w 'arizońskim' stylu. Wraz z wiekiem rozety juki się dzielą. Pojawiają się młode odrosty, a najstarsze fragmenty rozety zamierają. Te ostatnie lepiej usunąć, a młode odrosty można oddzielić pod koniec lata i przesadzić w inne miejsce lub pozostawić.