x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 22 )
(5,0/5)

Dodano przez Magdalena,
Gorąco polecam zakup roślin w sklepie Polskie Solitery. Wysokiej jakości materiał roślinny, pro ...
15-05-2020
Dodano przez Katarzyna,
Polecam Polskie Solitery jeśli szukasz wyjątkowych roślin do swojego ogrodu. Krzewy i drzewka s ...
12-05-2020
Dodano przez Przemysław NNowak-Falkiewicz,
Jedna z najlepszych firm ogrodniczych tego typu w Wielkopolsce !!! Współpracuję z właścicielem ...
03-11-2019

Zmiany klimatyczne: Mój ogród – moja planeta

Opublikowano: 2019-09-10 13:15:40
Kategorie: Poradnik

Wszyscy wiemy na czym polegają zmiany klimatyczne - to ocieplenie naszej planety, zmniejszenie ilości wody opadowej i gruntowej, susze, powodzie, huragany, zagrożenie dla istnienia organizmów żywych itp. Według naukowców stoimy na progu nieodwracalności tychże zmian. 

Każdy z nas w swoim gospodarstwie domowym i ogrodzie powinien funkcjonować w taki sposób, aby zmniejszać emisję CO2. Według edukacyjnej ulotki dla dzieci wydanej przez IMGW każde gospodarstwo domowe zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 2500 kg CO2 na rok m.in. przez sadzenie drzew wokół domu i stosowanie jasnych barw w miejscach o silnej operacji słonecznej (jasne dachy) lub ciemnych barw w miejscach o małej operacji słonecznej. 

Odzwierciedleniem stanu planety są nasze ogrody. Susza dokucza roślinom i zwierzętom. Umiejętnie gospodarujmy wodą, aby je napoić. Zbierajmy deszczówkę do zbiorników odpornych na zewnętrzne warunki atmosferyczne (zwykle są to estetyczne duże pojemniki) albo do stawków. Sadźmy drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne. Wszystkie one pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielą tlen produkując potrzebną materię organiczną. Wybierajmy te, które dobrze radzą sobie w obecnych warunkach klimatycznych Polski, a więc zniosą susze i silną operację słoneczną. Postawmy na rośliny będące zarazem użyteczne dla owadów zapylających. Stwórzmy naturalne wyspy z roślin, kamieni i innych odpadów w ogrodzie, niekoniecznie uporządkowane, ale będące małą ostoją dla ssaków, płazów, gadów, owadów i mikroorganizmów, które pieczołowicie pracują, zapylając kwiaty, rozprzestrzeniając owoce i nasiona, rozkładając martwą materię organiczną, przywracając tym samym pokarm zabrany glebie, wzajemnie regulując relacje pomiędzy sobą. Poznajmy i uprawiajmy rośliny, które są niezbędne do przeprowadzenia pełnego cyklu rozwojowego pewnych motyli. Zadbajmy o ptaki. Istnieje tak wiele roślin ozdobnych dostarczających im pokarmu w okresie zimowym. Gospodarujmy glebą tak, aby miała właściwą strukturę, skład i nie była nadmiernie eksploatowana. Przywracajmy jej zabrane składniki pokarmowe, przez m.in. wysiew poplonów lub przedplonów bogatych w azot. Umiejętnie wykonujmy zabiegi pielęgnacyjne. 

Podziel się