x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 22 )
(5,0/5)

Dodano przez Magdalena,
Gorąco polecam zakup roślin w sklepie Polskie Solitery. Wysokiej jakości materiał roślinny, pro ...
15-05-2020
Dodano przez Katarzyna,
Polecam Polskie Solitery jeśli szukasz wyjątkowych roślin do swojego ogrodu. Krzewy i drzewka s ...
12-05-2020
Dodano przez Przemysław NNowak-Falkiewicz,
Jedna z najlepszych firm ogrodniczych tego typu w Wielkopolsce !!! Współpracuję z właścicielem ...
03-11-2019

Wrzośce - uprawa

Opublikowano: 2019-11-27 11:17:45
Kategorie: Poradnik

Wrzośce są spokrewnione z naszym rodzimym wrzosem zwyczajnym Calluna vulgaris.  Spośród 800 gatunków wyróżnionych w obrębie rodzaju zaledwie kilka występuje w Europie i Azji, większość pochodzi z Południowej Afryki, zwłaszcza z Kraju Przylądkowego. 

Polskie wrzoścowiska porasta wrzosiec krwisty Erica carnea, zwany też czerwonym lub wiosennym oraz jego mieszaniec wrzosiec darlejski E. x darleyensis,  rzadki natomiast, spotykany tylko wzdłuż wybrzeży Bałtyku, jest  wrzosiec bagienny Erica tetralix.

Istnieje wiele odmian uprawnych wrzośców i to, od którego gatunku się wywodzą ma zasadniczne znaczenie jeśli chodzi o ich zimowanie. 

Odmiany kwitnące późną zimą i wczesną wiosną pochodzą od wrzośca krwistego lub darlejskiego i zimują w warunkach klimatycznych Polski. 

Odmiany kwitnące jesienią wywodzą się od wrzośca delikatnego Erica gracilis , naturalnie występującego w Południowej Afryce i nie zimują. Można je przechować przez okres zimy w pomieszczeniu jasnym, chłodnym, ale zabezpieczonym przed spadkami poniżej -5 stopni C, o dużej wilgotności powietrza. Zwykle odmiany wrzośców kwitnące jesienią traktuje się jako rośliny jednoroczne.

Uprawa

Wrzośce kwitnące jesienią należy traktować jako rośliny jednoroczne. Można je uprawiać w donicach lub wysadzić do gruntu. 

Wrzośce kwitnące wiosną są wieloletnie, nadają się do uprawy w gruncie. 

Stanowisko i siedlisko

Wrzośce preferują słoneczne stanowiska. Dobrze rosną w ziemi kompostowej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem o średnicy ziaren powyżej 2 mm i odkwaszonym torfem w stosunku 1:1:1.

Pielęgnacja

Wrzośce w przeciwieństwie do wrzosów cierpią z powodu suszy glebowej a także suchego powietrza, na dodatek nie dają wcześniej objawów w postaci więdnięcia pędów. Odmiany kwitnące jesienią i uprawiane w donicach warto ustawić na warstwie kamieni zalanych wodą, co zapewni zwiększenie wilgotności powietrza. Rośliny korzystnie też zareagują na zraszanie liści wodą pozbawioną wapnia. 

Nawożenie

Co 2-3 lata zaleca się nawozić rośliny. Wiosną nawozami wieloskładnikowymi, jesienią nawozami o zmniejszonej dawce azotu N. 

Ściółkowanie

Powierzchnię gleby pomiędzy roślinami warto pokryć ściółką z przekompostowanych zrębków liściastych. 

Podziel się