x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 17 )
(5,0/5)

Dodano przez Lubowiecka,
Jestem zachwycona. Wspaniała, profesjonalna obsługa. Duże zdrowe rośliny, dobrze zapakowane do w ...
18-04-2019
Dodano przez Mariusz,
Zdrowa,zadbana,ładna sadzonka czereśni odm.Tamara.Bezproblemowy kontakt ze sklepem.Ekspresowa prze ...
07-10-2018
Zweryfikowano
Dodano przez Jolanta,
Gorąco polecam. Profesjonaliści. Kontakt ze sklepem super. Drzewko doskonale zapakowane dotarło b ...
25-09-2018

Kalkulator przybliżonego kosztu dostawy

Program oblicza szacunkowy koszt transportu do Państwa domu. Uwzględniamy tutaj okazy których nie przewozi kurier ze względu na ich gabaryty, bądź zakupy wielu roślin. Zapraszamy do kontaktu w celu dokładnej analizy kosztów transportu pod numerem: 534-048-438 oraz adresem email polskiesolitery@gmail.com

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Wapnowanie trawnika

Opublikowano: 2019-03-04 10:33:40
Kategorie: Poradnik

Zabieg wapnowania jest wykonywany w celu podwyższenia pH gleby pod trawnikiem oraz ma spowodować zmianę jej zbyt kwaśnego odczynu na korzystniejszy dla przebiegu procesów biologicznych i fizykochemicznych zachodzących w podłożu. Odczyn sprawdzamy przy pomocy kwasomierza glebowego. Trawy, które są składnikiem naszych trawników najlepiej rozwijają się na glebie lekko kwaśnej, między 6,0 a 7,0 pH.

(pH, łac. potentia hydrogenii - siła wodoru. Jest wielkością opisująca kwasowość lub zasadowość)

Termin

Główną zasadą jest wapnowanie w okresie spoczynku traw, po ustaniu wegetacji lub przed jej rozpoczęciem. Wykonuje się je na przedwiośniu, gdy śnieg już stopnieje (luty i marzec) lub późną jesienią (koniec października i listopad).

Nawozy, skład chemiczny i dawkowanie

Do wapnowania trawnika należy stosować nawozy wapniowe węglanowe: kredę nawozową lub dolomit. W handlu możemy je znaleźć pod różnymi nazwami handlowymi.

Kreda nawozowa 

(węglan wapnia CaCO3 – zawiera około 50% wapnia w przeliczeniu na CaO; cechuje się wysoką aktywnością chemiczną i wykazuje dużą skuteczność w odkwaszaniu)

Na gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 10-16 kg / 100m2 

Na gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 16-22 kg / 100m2

Dolomit 

(węglan wapnia i magnezu CaMg(CO3)2 – zawiera około 30% wapnia w przeliczeniu na CaO; cechuje się przeciętną aktywnością chemiczną a przebieg odkwaszania jest równomierny, ale długotrwały)

Na gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 17-27 kg / 100m2 

Na gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 27-40 kg / 100m2


Dobrze rozdrobnione nawozy należy równomiernie rozsypać na powierzchni trawnika, ręcznie lub używając siewników nawozowych.

Ważne! Na założonym trawniku nie wolno stosować nawozów tlenkowych, takich jak wapno budowlane palone i gaszone. Cechuje je bardzo wysoka reaktywność, która powoduje gwałtowne zmiany w glebie i może także doprowadzić do uszkodzenia roślin.

Uwaga!

Niezależnie od wapnowania, trawniki należy dodatkowo nawozić w okresie wegetacji, w tym również  nawozami zawierającymi wapń. Celem nawożenia jest dostarczenie uprawianym roślinom składników niezbędnych do życia. Należy jednak pamiętać, aby wapnowania gleby i nawożenia mineralnego nie łączyć w tym samym zabiegu, gdyż silnie reagujący wapń może doprowadzić do powstania w glebie związków chemicznych nieprzyswajanych dla roślin. Przerwa pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem mineralnym powinna wynosić kilka tygodni.

Podziel się