x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 17 )
(5,0/5)

Dodano przez Lubowiecka,
Jestem zachwycona. Wspaniała, profesjonalna obsługa. Duże zdrowe rośliny, dobrze zapakowane do w ...
18-04-2019
Dodano przez Mariusz,
Zdrowa,zadbana,ładna sadzonka czereśni odm.Tamara.Bezproblemowy kontakt ze sklepem.Ekspresowa prze ...
07-10-2018
Zweryfikowano
Dodano przez Jolanta,
Gorąco polecam. Profesjonaliści. Kontakt ze sklepem super. Drzewko doskonale zapakowane dotarło b ...
25-09-2018

Kalkulator przybliżonego kosztu dostawy

Program oblicza szacunkowy koszt transportu do Państwa domu. Uwzględniamy tutaj okazy których nie przewozi kurier ze względu na ich gabaryty, bądź zakupy wielu roślin. Zapraszamy do kontaktu w celu dokładnej analizy kosztów transportu pod numerem: 534-048-438 oraz adresem email polskiesolitery@gmail.com

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Prace ogrodnicze w lutym / marcu

Opublikowano: 2018-03-05 11:45:12
Kategorie: Poradnik

Gdy kończy się zima i słońce już mocniej grzeje, mamy ochotę wyjść do ogrodu. Wydaje się, że przyroda jeszcze śpi, a my mamy już dużo do zrobienia. W lutym jest ostatni moment na bielenie drzew i krzewów owocowych. W tym czasie występują duże różnice temperatur między dniem a nocą, które mogą powodować pękanie pni i kory drzew. Aby temu zapobiec malujemy je, stosując wapno do bielenia drzew np. SUPER BIEL. Poza tym na białej korze szkodniki staną się bardziej widoczne i będą wyłapywane przez ptaki.


W tym miesiącu wykonuje się cięcie zimowe drzew, polegające na wycinaniu słabych i starych pędów jabłoni oraz gruszy w celu ich odmłodzenia. Do końca miesiąca możemy prześwietlić krzewy jagodowe i silnie rozrastające się drzewa pestkowe. Wtedy światło i powietrze dostają się do wnętrza korony, co polepsza zdrowotność, odporność roślin oraz jakość plonu. Polega ono na usuwaniu pędów krzyżujących się, połamanych, cienkich i wchodzących w głąb korony. Z cięciem wiśni i czereśni wstrzymajmy się do lata. Natomiast ważne jest, aby w lutym ciąć winorośl. Późniejsze cięcie grozi tzw. „płaczem roślin” (wiosennym wyciekaniem soków). Jeżeli mamy w ogrodzie pienne formy agrestu i porzeczek usuwamy z nich dzikie pędy wyrastające z pnia (podkładki), pozostawiając lekko skrócone pędy szlachetne (zaszczepione na podkładce).

Zanim zaczniemy ciąć drzewa musimy zaopatrzyć się w maść ogrodniczą, najlepiej z fungicydem (np. Funaben). Smarujemy nią rany, aby dobrze zabliźniły się i żeby zapobiec wniknięciu do tkanek zarodników grzybów chorobotwórczych. Z drzew zeskrobujemy i usuwamy poza ogród glony, mchy, porosty i na te powierzchnie stosujemy 0,2-0,3% preparat Dimanin A. Usuwamy też gumowate narośla, zabezpieczając te miejsca maścią na zranienia kory. Jeżeli założyliśmy jesienią opaski lepowe, to sprawdzamy, czy teraz pod nimi znajdują się jaja piędzika przedzimka. Jeżeli tak, to usuwamy je. Możemy też przyciąć powojniki. Odmiany kwitnące wiosną tniemy na wysokość 1,5 m, a kwitnące latem - na wysokość 50 cm.


Grządki z truskawkami możemy przykryć agrowłókniną. Zaowocują już w maju. Pod rośliny sadownicze stosujemy pierwsze nawożenie organiczno-mineralne. Raz na 3 lata wapnujemy trawniki, aby zapobiec powstawaniu mchu. Zamiast sypkiego wapna dolomitowego, które długo widać na trawie, możemy zastosować wapno granulowane.


Jeżeli ktoś zamierza sam przygotować rozsadę warzyw, to już teraz może wysiać do półciepłego inspektu nasiona następujących warzyw: karczocha, pomidora tyczkowego, papryki słodkiej, bakłażanu, bobu, kalarepy, kalafiora i kapusty głowiastej.


Na parapecie okiennym lub w ogrzewanej szklarni możemy teraz wysiać nasiona jednorocznych roślin ozdobnych - takich, jak: żeniszek meksykański, wyżlin (lwia paszcza), celozja grzebieniasta i pierzasta, koleus Blumego, heliotrop peruwiański, lobelia przylądkowa, penstemon Hartwega, petunia, surfinia, szałwia błyszcząca, werbena ogrodowa, motylek (Schizanthus), kobea pnąca i pelargonia rabatowa oraz bluszczolistna.


Na przełomie lutego i marca w ogrodzie możemy zobaczyć kwitnące w tym czasie byliny. Są to: śnieżyczka przebiśnieg, wrzosiec czerwony, miłek wiosenny, ciemiernik biały, rannik cylicyjski i krokusy wiosenne.

Podziel się