x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

570 598 811

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Opinie klientów ( 32 )
(5,0/5)

Dodano przez Katarzyna,
Cyprysik piękny, Mega duża sadzonka dziękuję. Polskie solitery .pl.Polecam .????❤️
18-10-2023
Dodano przez Anna,
Profesjonalna obsługa roślinka dotarla cala i pieknie zapakowana.Sympatyczne panie zawsze służą ...
21-08-2023
Dodano przez TOMASZ MICHALAK,
Profesjonalny kontakt ze Sprzedającym. Drzewko piękne i doskonale zabezpieczone. Jestem bardzo za ...
17-05-2023

Niezbędne wiosenne prace ogrodowe

Opublikowano: 2020-03-30 13:58:52
Kategorie: Poradnik

Po zimie w ogrodzie czeka na nas wiele prac porządkowych i pielęgnacyjnych, których nie powinniśmy odkładać na później. 

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, tak więc należy usunąć zimowe okrycia, tj. słomę, rozgarnąć kopczyki z kory, nie zapominając o usunięciu pędów, które zostały przygniecione lub złamane.  Następnie należy spulchnić ziemię i zastosować nawóz.  Najlepiej sprawdzi się kompost, ale na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zapewniających roślinom odpowiednie dawki składników mineralnych. Młode drzewka najlepiej nawozić preparatami z azotem, natomiast starszym podsypujemy mieszanki azotowo-fosforowo-potasowe. Nawóz delikatnie mieszamy z ziemią i nie zapominamy o obfitym podlaniu.

Na wiosnę zasilamy także rośliny cebulowe, byliny i trawniki. Trawniki uprzednio grabimy, usuwając suche liście, oraz napowietrzamy. Nawozem wieloskładnikowym zasilamy również krzewy ozdobne. Po zasileniu możemy, aby zabezpieczyć rabaty przed nadmiernym zachwaszczeniem, możemy wyściółkować  podłoże pod roślinami korą mieloną lub zrębkami czy trocinami. Kora sosnowa dodatkowo wpływa korzystnie na odczyn podłoża, zwłaszcza w przypadku roślin kwaśnolubnych, iglaków czy roślin z rodziny wrzosowatych. Ściółkowanie pomaga także utrzymać wilgoć w ziemi, co jest szczególnie ważne podczas wiosennego rozwoju roślin.

Gdy pogoda się ustabilizuje możemy zdjąć agrowłókninę z roślin wrażliwych mróz. Robimy to w dzień pochmurny, by mocne wiosenne słońce nie zaatakowało młodych liści i pąków.

W dni bez mrozu rozpoczynamy przycinanie drzew i krzewów. Bez problemu możemy wykonać cięcie odmładzające lub prześwietlające. Usuwamy stare i zbędne pędy, a także te uszkodzone i chore. Pozbywamy się także tych, które się krzyżują lub rosną do środka korony czy krzewu. Drzewa posadzone jesienią przycinamy w drugiej połowie marca. Gałązki hortensji  bukietowej czy tawuły ścinamy do ok. 20 cm nad ziemią, a u wrzosów pozbywamy się ubiegłorocznych kwiatostanów. 

W marcu kontynuujemy także wysiew rozsad w pojemnikach, a do gruntu marchewkę, pietruszkę i groch. Wysiewamy większość roślin jednorocznych. 

Aby ogród wyglądał pięknie warto już teraz zatroszczyć się o oczko wodne, wyczyścić wszelkie ogrodowe ozdoby, usunąć stare suche liście. Dzięki temu nie będziemy tracić energii na prace porządkowe, gdy nastaną ciepłe wiosenne dni.

Podziel się