Producenci

Opinie klientów ( 11 )
(5,0/5)

Dodano przez Sylwia,
Bardzo polecam zakupy przez internet. Wiele razy w sezonie bywam w Państwa sklepie stacjonarnym, a ...
26-02-2018
Dodano przez Anna,
Bardzo żetelna firma z fachowym doradztwem i troską o przyszłość posadzonych roślin.
25-02-2018
Dodano przez Mirek,
Jestem wieloletnim klientem centrum ogrodniczego Berberys. Zawsze to było i nadal jest wyjątkowe m ...
21-02-2018

Motyle w ogrodzie

Opublikowano: 2018-02-28 13:59:04
Kategorie: Poradnik

W dzieciństwie goniliśmy za nimi po dzikich łąkach, ale jak je zwabić dzisiaj do naszego ogrodu?

W nowoczesnych tzw. „bezobsługowych ogrodach”, w których królują wyszukane odmiany iglaków i coraz modniejszych traw ozdobnych, na próżno ich szukać. Iglaki są najczęściej pokarmem dla gąsienic motyli nocnych a trawy jako rośliny wiatropylne nie wabią wyglądem ani zapachem. Motyle kochają kwiaty i my też chętnie odpoczywamy w sąsiedztwie kolorowych i pachnących roślin. Posadźmy więc w pobliżu okien czy tarasów kilka krzewów, np. forsycję, lilaki, przy podporach wiciokrzewy. Obowiązkową rośliną, której nie może zabraknąć w takim ogrodzie jest budleja Dawida zwana potocznie „motylim krzewem”. Taniec kolorowych owadów, jaki odbywa się wokół ich kwiatów sprawi, że poczujemy się jak w rajskim ogrodzie.

Przy domu zróbmy rabatę z kwiatów. Z jednorocznych sianych bezpośrednio do gruntu najczęściej wykorzystywane są wyższe: kosmosy, słoneczniki, ślazówki, aksamitki wysokie, czarnuszki, nagietki, z niskich: powój trójbarwny,ubiorek okółkowy czy goździk chiński.
Z bylin wieloletnich zakupionych już w doniczkach szybko posadzimy jeżówki, floksy, astry, wrzosy, kocimiętki. Z linii Garden Deco można nabyć gotową mieszankę kwiatów wabiących motyle. Jeżeli ktoś zakłada ogródek ziołowy w którym znajdzie się mięta, oregano czyli lebiodka, ogórecznik czy hyzop lekarski to jednocześnie ma ogród dla motyli.

W małych ogródkach wystarczy posadzić lawendę lub w/w ziółka w donicach. Motylom to wystarczy. W dużych ogrodach można założyć tzw. „kwietną łąkę” kupując mieszankę Trawnik kwiatowy.


Jeżeli przylecą już czarujące nas motyle to musimy na nie „dmuchać i chuchać”. Starajmy się nie używać do zwalczania innych szkodników środków chemicznych, ograniczajmy stosowanie nawozów sztucznych. Możemy je zastąpić obornikiem czy kompostem.


Idzie wiosna – stwórzmy motyli azyl a latem z atlasem w ręku będziemy odgadywać, czy odwiedziła nas ( nasz ogród) rusałka pawik, admirał czy pokrzywnik. Bielinka każdy zna.

Podziel się