x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 22 )
(5,0/5)

Dodano przez Magdalena,
Gorąco polecam zakup roślin w sklepie Polskie Solitery. Wysokiej jakości materiał roślinny, pro ...
15-05-2020
Dodano przez Katarzyna,
Polecam Polskie Solitery jeśli szukasz wyjątkowych roślin do swojego ogrodu. Krzewy i drzewka s ...
12-05-2020
Dodano przez Przemysław NNowak-Falkiewicz,
Jedna z najlepszych firm ogrodniczych tego typu w Wielkopolsce !!! Współpracuję z właścicielem ...
03-11-2019

Leszczyna pospolita 'Red Majestic'

Opublikowano: 2020-02-11 11:51:18
Kategorie: Poradnik

Ostatnie, co można by powiedzieć o leszczynie 'Red Majestic' to to, że jest... pospolita.

Zachowuje się ona jak nasz prywatny, ogrodowy kameleon. Swoje pierwsze walory pokazuje na przedwiośniu i wiosną. A jeśli dla kogoś to jeszcze za mało, z pewnością nie będzie zawiedziony, ponieważ odmiana 'Red Majestic' będzie nas cieszyła i zaskakiwała również przez resztę roku.

W okresie bezlistnym leszczyna paradnie prezentuje fioletowo-purpurowe, poskręcane i przewieszające się z lekkością pędy. Następnie, jeszcze przed liśćmi, pojawiają na nich kwiatostany. Żeńskie: subtelnie kokietują delikatnymi, czerwonymi pączkami, z których wyłania się niewielki ciemnoróżowy słupek. Męskie odważnie niemalże prowokują do głaskania swoimi długimi, zwisającymi ze szczytów cytrynowymi kotkami.

Intrygujące są również liście tej odmiany leszczyny. Ich niepospolita, ciekawa faktura zawsze dobrze kontrastuje zarówno z iglastymi, jak i z liściastymi sąsiadami. Liście są lekko pomarszczone, plisowane, z miejscowo podwiniętymi brzegami o bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Owoce mniej liczne, ale bardzo smaczne i aromatyczne.

Odwdzięczmy się jej, sadząc leszczynę jako soliter. Ponieważ jest krzewem osiągającym 2-3m wysokości nie musimy obawiać się, że zbytnio zacieni nam okoliczne nasadzenia. Spróbujmy znaleźć jej dość dobrze nasłonecznione miejsce, aby odwzajemniła się nam niezliczoną ilością młodych rubinowych listków. W mniej nasłonecznionych miejscach 'Red Majestic' malować będzie swoje liście bardziej soczystą zielenią ale nie poskąpi nam również bajecznie rozsianych czerwono-amarantowych kiści. Trudno jednoznacznie zdecydować, które wybarwienie krzewu jest bardziej atrakcyjne. Najczęściej będzie to rzecz gustu lub tła, na którym będzie się prezentować.

Leszczyna Red Majestic zadowoli się prawie każdą glebą, nie wymaga cięcia, świetnie toleruje także miejskie zanieczyszczenie. Bezobsługowa, tolerancyjna, piękna o każdej porze roku, nadająca się do małych i dużych ogrodów.


https://polskiesolitery.pl/leszczyna-pospolita-red-majestic--mm-2720.html

Podziel się