x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 17 )
(5,0/5)

Dodano przez Lubowiecka,
Jestem zachwycona. Wspaniała, profesjonalna obsługa. Duże zdrowe rośliny, dobrze zapakowane do w ...
18-04-2019
Dodano przez Mariusz,
Zdrowa,zadbana,ładna sadzonka czereśni odm.Tamara.Bezproblemowy kontakt ze sklepem.Ekspresowa prze ...
07-10-2018
Zweryfikowano
Dodano przez Jolanta,
Gorąco polecam. Profesjonaliści. Kontakt ze sklepem super. Drzewko doskonale zapakowane dotarło b ...
25-09-2018

Kalkulator przybliżonego kosztu dostawy

Program oblicza szacunkowy koszt transportu do Państwa domu. Uwzględniamy tutaj okazy których nie przewozi kurier ze względu na ich gabaryty, bądź zakupy wielu roślin. Zapraszamy do kontaktu w celu dokładnej analizy kosztów transportu pod numerem: 534-048-438 oraz adresem email polskiesolitery@gmail.com

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Jodła kaukaska - dlaczego ją wybieramy?

Opublikowano: 2018-12-18 10:16:30
Kategorie: Poradnik

Jodła kaukaska często gości w naszych domach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Dużym walorem tego drzewka o stożkowatym kształcie i piętrowym układzie gałązek są błyszczące, ciemnozielone igły. W przeciwieństwie do igieł świerka nie kłują i nie opadają tak szybko. Choć nie wydzielają intensywnego zapachu, zawierają olejki eteryczne o delikatnej, przyjemnej woni, które uwalniając się z tkanek wpływają pozytywnie na powietrze.

Ścięta jodełka nie pożyje długo, ale można przedłużyć jej pobyt w naszym mieszkaniu zanurzając pień w naczyniu z wodą i zraszając igły kilka razy dziennie. Zakupiona w donicy, z korzeniami, ma szansę na drugie życie w naszym ogrodzie. Aby przeżyła warunki panujące w pomieszczeniach (suche powietrze, gorąco, niedobór lub nadmiar światła), należy ją postawić w najchłodniejszej części pokoju, z dala od źródeł ciepła, regularnie podlewać i zraszać i w takich warunkach trzymać ją tak krótko, jak to możliwe. Przed posadzeniem w ogrodzie musi być zahartowana, a później troskliwie pielęgnowana.

Ciekawostki

Ojczyzną jodły kaukaskiej (Abies nordmianiana) jest zachodni Kaukaz i północno-wschodni Anatolia. Rośnie w górach otaczających od południa i wschodu Morze Czarne, na wysokości 900-2100 m n.p.m. Panujący tam klimat jest kontynentalny, wilgotny, a roczna suma opadów wynosi 1000 do 3000 mm. (w Wielkopolsce poniżej 300 mm). W lasach towarzyszą jej świerk wschodni, cis pospolity, lipa kaukaska, klon jawor i podgatunek wschodni buka pospolitego. 

W miejscu naturalnego występowania drzewo może osiągnąć wysokość do 60 m i średnicę pnia do 2 m, a długość jego życia sięga 500 lat. Najwyższe drzewo tego gatunku znalezione w stanie naturalnym w górach Kaukazu osiągnęło 59,5 m, przy średnicy pnia 145 cm. Najgrubszy jest okaz rosnący w Nowej Zelandii w pobliżu Tapawera o wysokości 45,3 m i średnicy pnia 180,8 cm. 

Rosyjska nazwa jodły brzmi пихта (pichta) i jest źródłosłowem olejku pichtowego. Nazwa gruzińska to სოჭი (soczi).

Podziel się