Opinie klientów ( 11 )
(5,0/5)

Dodano przez Sylwia,
Bardzo polecam zakupy przez internet. Wiele razy w sezonie bywam w Państwa sklepie stacjonarnym, a ...
26-02-2018
Dodano przez Anna,
Bardzo żetelna firma z fachowym doradztwem i troską o przyszłość posadzonych roślin.
25-02-2018
Dodano przez Mirek,
Jestem wieloletnim klientem centrum ogrodniczego Berberys. Zawsze to było i nadal jest wyjątkowe m ...
21-02-2018
Dodano przez Slawomir,
Bardzo dobre doradztwo. Wieloletnia owocna opieka nad ogrodem. Polecam!
19-02-2018

Producenci

Jak zadbać o trawnik przed zimą? - jesienne porządki #2

Opublikowano: 2017-11-17 09:30:29
Kategorie: Poradnik

         Wizytówką każdego pięknego ogrodu jest idealnie utrzymany trawnik. Kiedy zbliża się zima warto poświęcić trochę czasu, by o niego zadbać. Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ skutkuje dobrym przezimowaniem darni oraz jej szybkiemu regenerowaniu się na wiosnę.

przygotowanie trawnika

            Pierwsze kroki powinniśmy podjąć już od końca sierpnia do września kiedy zalecane jest nawożenie jesienne trawników. Termin ten jest uzależniony od temperatury, a co za tym idzie zakończeniem wzrostu traw. Do tego zabiegu wybieramy nawozy jesienne ze specjalnie skomponowanymi składnikami. Ważne jest to, iż tego typu nawozy mają ograniczoną zawartość azotu. Pierwiastek ten pobudza rośliny do wzrostu, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem darni, gdy przyjdą pierwsze mrozy. Niezbędnym składnikiem nawozów jesiennych jest fosfor, który pobudza tworzenie się silnego systemu korzeniowego. Istotną rolę stanowi również potas odpowiedzialny za powstawanie zwartej i silnej tkanki mechanicznej, co sprzyja większej odporności na mróz. Ponadto pośrednio wpływa na zapobieganie rozwoju pleśni śniegowej. Nawożenie wykonujemy po koszeniu, a po zabiegu obficie podlewamy.

Ważnym czynnością jest ostatnie koszenie trawnika. Ze względu na nasz klimat przypada ono pod koniec października lub na początku listopada. Wysokość koszenia powinna wynosić od 2,5 cm do 4 cm. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt długa trawa sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych i kiepsko odrasta na wiosnę. Natomiast zbyt krótka przyczynia się do przemarzania korzeni traw.

            Zdecydowanie nie możemy zapominać o usuwaniu martwej tkanki organicznej z trawników. Trawnik przygotowany do zimy musi być pozbawiony zalegających mokrych liści, gałęzi, itp. Wszelkie resztki roślinne dokładnie wygrabiamy z murawy. Pozostawienie ich na zimę skutkuje powstawaniem wielu chorób, a także zamieraniem źdźbeł.

            Kolejnym zabiegiem, który warto wykonać jest wapnowanie. Wykonujemy je od października od listopada. Ważne, by wzrost traw w tym terminie był już wyhamowany. Wapnowanie pozwala na utrzymaniu odpowiedniego pH podłoża – najlepsze dla traw 6,0-7,0. Zapobiega powstawaniu mchu oraz chwastów takich jak np. szczawik, skrzyp. Wpływa również pozytywnie na powstawanie próchnicy glebowej. Pamiętać należy, iż wapnowanie nie może być stosowane z nawożeniem innymi nawozami. Wapń ma skłonność do uwsteczniania innych pierwiastków, takich jak potas. Dlatego między zastosowaniem wapnowania i nawożenia powinno zachować się odstęp czasowy minimum trzech tygodni. Warto również wspomnieć, że przenawożenie wapnem negatywnie wpływa na wzrost trawnika, nadmiernie odkwaszając podłoże. Dlatego wszystkie zabiegi należy wykonywać z rozsądkiem. Dla podtrzymania prawidłowego odczynu wystarcza zazwyczaj dawka 0,6-0,8 kg CaO na 10 m2. Do nawożenia wykorzystujemy ogólnie dostępny dolomit lub kredę nawozową.

            Pamiętajmy również o tym, że trawnik nie lubi być deptany w czasie spoczynku. Dlatego unikamy niepotrzebnych spacerów oraz wjeżdżaniu na niego ciężkim sprzętem. W okresie zimy darń jest krucha i wrażliwa. Nadmierne wydeptywanie może spowodować uszkodzenia, a co za tym idzie gnicie źdźbeł. Skutkuje to powstawaniem ubytków w trawniku.

             

Podziel się