x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

570 598 811

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Opinie klientów ( 32 )
(5,0/5)

Dodano przez Katarzyna,
Cyprysik piękny, Mega duża sadzonka dziękuję. Polskie solitery .pl.Polecam .????❤️
18-10-2023
Dodano przez Anna,
Profesjonalna obsługa roślinka dotarla cala i pieknie zapakowana.Sympatyczne panie zawsze służą ...
21-08-2023
Dodano przez TOMASZ MICHALAK,
Profesjonalny kontakt ze Sprzedającym. Drzewko piękne i doskonale zabezpieczone. Jestem bardzo za ...
17-05-2023

Jak wybrać idealną choinkę na święta?

Opublikowano: 2022-12-15 12:56:26
Kategorie: Poradnik

Jaka tym razem? Świerk, czy jodła? A może jeszcze coś innego? Duża, czy mała? A może jednak sztuczna? Cóż, my zdecydowanie jesteśmy zwolennikami żywych drzewek choinkowych :) W poniższym artykule dokładnie przedstawię Państwu wszystkie z dostępnych u nas wariantów.

Na początek tradycyjnie – ŚWIERK. Na Polskim „choinkowym” rynku dostępne są przede wszystkim dwa gatunki z tego rodzaju: Świerk pospolity i Świerk kłujący inaczej nazywany srebrnym. W naszej ofercie poza tymi dwoma klasykami znajdą Państwo także Świerk serbski.

1. Świerk pospolity jeszcze parę lat temu był w prawie każdym domu w okresie Świąt. Jego sylwetka jest chyba wszystkim dobrze znana: wzniesione, dość sztywne pędy mogące udźwignąć nie jedną bombkę, a przez jego luźny pokrój zmieści się ich naprawdę dużo. Igły świerka są krótkie, ciemno zielone, przylegające do pędu i... kłujące. Wszystkie ukłucia rekompensuje jednak silny, żywiczny aromat unoszący się od wejścia do domu.

                                                                                                                                                                        

2. Świerk srebrny/kłujący ma zdecydowanie grubsze i sztywniejsze pędy od swojego poprzednika. Dzięki temu prawie nie uginają się pod ciężarem bombek. Jest też od niego znacznie gęściejszy, ale zachowuje ładny, równy, stożkowy pokrój. Najważniejszą jego cechą są srebrne igły, które pięknie komponują się zarówno z delikatnymi jak i z intensywniejszymi kolorami świątecznych ozdób. Trzeba jednak przyznać, że nazwa „kłujący” nie wzięła się znikąd, ale podobnie jak Świerk pospolity i ten okaz wzbogaca dom o żywiczne, leśne aromaty.

3. Świerk serbski pokrojem przypomina wąski i gęsty świerk pospolity. Ma jednak dwukolorową igłę, od góry ciemno zieloną a od spodu srebrzystą. W miejscach, w których pędy delikatnie wywijają się ku górze jest to dobrze widoczne i przez to cała choinka mieni się w tych dwóch kolorach. Co ważne, Świerk serbski nie kłuje. Jego igły są miękkie i mimo ich ostrego zakończenia ubieranie tego drzewka nie jest kłopotliwe. Również jego zapach jest o wiele delikatniejszy niż u Świerka pospolitego.

W ostatnich latach w roli choinki popularność zyskały JODŁY i nic dziwnego. Mają bardziej regularny kształt, dłuższą i miękką igłę niż świerki, ponadto taką, która dużej utrzymuje się na drzewku, chociaż tu największe znaczenie ma termin ścięcia. Warto zatem szukać drzewek świeżo ciętych w Polsce, tak jak te dostępne w naszym Centrum Ogrodniczym :)

1. Jodła kaukaska jest w okresie Świąt jest dostępna w niemal każdym punkcie sprzedaży choinek. Drzewka są szerokie (choć nie zawsze) i bardzo gęste. Pędy są ułożone prawie poziomo. Piękne, błyszczące, ciemno zielone igły nie kłują, dlatego ubiera się ją o wiele przyjemniej niż świerki. Dla jednych zaletą, dla innych wadą jest to, że jej zapach jest prawie niewyczuwalny. Mimo to ma coraz więcej zwolenników.

2. Jodła koreańska jest mniejszą, bardziej krępą wersją jodły kaukaskiej. Dzięki drobniejszym przyrostom pędy są sztywniejsze i można powiesić na niej nieco cięższe bombki. Igły tej jodły są bardzo krótkie, sztywniejsze niż u kaukaskiej i otulają cały pęd dookoła. Dzięki tępemu zakończeniu można ją przystroić bez ryzyka ukłucia. Na pewno atutem jest też kolor igieł, który jest bardziej zbliżony do limonki, niż do typowej zieleni.

3. Jodła Frasera sprawdzi się tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na choinkę. Jest wąska, ale luźna pokrojem, a jej pędy wznoszą się ku górze i są na tyle sztywne, że udźwigną naprawdę sporą ilość świątecznych ozdób. Igły z wierzchu są ciemno zielone, a od spodu srebrzyste, krótkie i podobnie ułożone jak u Jodły koreańskiej. Oprócz kształtu wyróżnia ją także niezwykła symetria. Patrząc na nią od góry można dostrzec wyraźny kształt gwiazdy. Nadal mało popularna jako choinka, ale ma już swoich pierwszych zwolenników.

Mniej więcej nakreśliłam sylwetki poszczególnych drzewek świątecznych, ale czas na podsumowanie!

Jeśli chodzi o zalety poszczególnych grup, dla ŚWIERKÓW będą to: ładny, żywiczny zapach, luźny pokrój, który daje możliwość powieszenia większych bombek, oraz fakt, że jest to drzewko klasyczne i tradycyjne, bez którego nadal większość rodzin nie wyobraża sobie Świąt. Jest też jeden aspekt o którym rzadko się mówi, ale ma znaczenie, a jest nim ich waga. Świerki w porównaniu do jodeł nie mają aż tak grubych pni, dlatego potrafią być kilkukrotnie od nich lżejsze.

Do zalet JODEŁ zaliczamy przede wszystkim niekłujące, ciemne, błyszczące igły, oraz gęsty, masywny pokrój. Jest też to na pewno drzewko bardziej nowoczesne i modne. Brak zapachu też może być zaletą dla osób bardziej wrażliwych i wyczulonych, a dla jeszcze innych nie ma on żadnego znaczenia. Dodatkowo statystycznie jodły mniej osypują się z igieł, co gwarantuje mniej sprzątania wokół drzewka i niweluje ryzyko ewentualnego strącenia przy tym ulubionej bombki :)

Tak więc do dzieła! Zapraszamy na zakupy do naszych Centrów Ogrodniczych w Poznaniu i w Suchym Lesie po wymarzoną choinkę, która i bez dekoracji wprawi w zachwyt każdego świątecznego gościa.

Podziel się