x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

570 598 811

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Promocje

Opinie klientów ( 28 )
(5,0/5)

Dodano przez Marcin,
Profesjonalne i rzetelne podejście do dostawy oraz usługi. Trafna ocena i przygotowanie - niełatw ...
13-05-2022
Dodano przez Katarzyna,
Fantastyczna obsługa. Pasjonaci zawodu, profesjonaliści w każdym calu. Kultura pracy i kultura os ...
20-12-2021
Dodano przez Ewelina,
Doskonały kontakt ze Sprzedającym. Drzewko piękne i zabezpieczone, tak, że nie miałoby prawa ni ...
27-09-2021
Zweryfikowano

Cedr - roślina, która zyskała na zamianie klimatu

Opublikowano: 2020-02-07 12:45:14
Kategorie: Poradnik

W Polsce od kilku lat mamy stosunkowo łagodne zimy. Dzięki temu pojawiła się możliwość zasadzenia w naszych ogrodach niewyobrażalnie pięknych drzew - CEDRÓW.

Niewiele iglastych drzew może konkurować z unikatową urodą cedrów, niezależnie od ich odmiany. Sadzony w szpalerze lub jako soliter zawsze przyciąga wzrok. Zatrzymuje na dłużej spojrzenie nawet przypadkowych odwiedzających. Zimą cedry najczęściej prowokują pytania w stylu: „a właściwie to dlaczego ten modrzew nie zgubił igieł? a może to jeszcze jakiś inny gatunek…?”

Królewskie piękno wiecznie zielonych cedrów sprawia, że przewyższają one swoją urodą rodzime modrzewie. Miękkie i miłe w dotyku igły, ułożone wokół pędu niczym spiralki, są zebrane w urocze pęczki. Natura obdarzyła ten gatunek niewiarygodnym urokiem i czarem. 

Koniecznie należy dodać, że lecznicze olejki eteryczne, pozyskiwane z tych roślin, znane są i wykorzystywane od setek lat w medycynie hinduskiej, tureckiej oraz innych krajach dalekiego wschodu. Katedra Farmakognozji Akademii Medycznej w Gdańsku potwierdziła współcześnie w swoich badaniach obecność w olejkach aż trzech doskonałych związków antyoksydacyjnych! Wykazują one skuteczne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, są zalecanym środkiem w schorzeniach układu moczowego i oddechowego. Drewno cedru himalajskiego do dziś jest używane przez Hindusów jako antidotum w przypadku ukąszeń przez żmije!

Cedry będą w naszym ogrodzie bajecznym południowym akcentem rodem z rejonu Morza Śródziemnego. Jeszcze jakiś czas temu, podczas srogich zim, cedry miały duży problem z przezimowaniem w naszych ogrodach. Co sezon trzeba było zabezpieczać je przed mrozami. Jednakże, dzięki ociepleniu klimatu, obecnie radzą sobie u nas doskonale. Mimo wszystko, świeżo zasadzone egzemplarze należy profilaktycznie okryć podczas pierwszej zimy. Później radzą już sobie same.

Jeśli więc jesteście posiadaczami  niezagospodarowanego jeszcze ogrodu - szczerze i gorąco polecamy umieścić w nim chociażby jedną z efektownych odmian: cedr atlaski, np. fastigiata lub glauca, libański czy też himalajski. W przypadku już istniejących ogrodów każdy miłośnik drzew o oryginalnym romantycznym pokroju powinien wygospodarować miejsce na jeden cudowny okaz – na przykład cedr libański glauca pendula .

Podziel się