x

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

534 048 438

793 333 392

polskiesolitery@gmail.com

Producenci

Opinie klientów ( 22 )
(5,0/5)

Dodano przez Magdalena,
Gorąco polecam zakup roślin w sklepie Polskie Solitery. Wysokiej jakości materiał roślinny, pro ...
15-05-2020
Dodano przez Katarzyna,
Polecam Polskie Solitery jeśli szukasz wyjątkowych roślin do swojego ogrodu. Krzewy i drzewka s ...
12-05-2020
Dodano przez Przemysław NNowak-Falkiewicz,
Jedna z najlepszych firm ogrodniczych tego typu w Wielkopolsce !!! Współpracuję z właścicielem ...
03-11-2019

Bielenie pni drzew w ogrodzie, czyli kilka zadań z fizyki i chemii.

Opublikowano: 2019-02-26 12:40:33
Kategorie: Poradnik

1. W jakim celu bielimy drzewa?

  • Aby chronić drzewo przed pękaniem kory.

Pod wpływem promieniowania słonecznego ciemna kora szybko się nagrzewa. (To zjawisko fizyczne zwane absorpcją światła prowadzi do zmiany energii wiązki światła na temperaturę ośrodka czyli kory. Ufff, a to przecież tylko fizyka). Zimą jest to dla drzew i krzewów niebezpieczne, ponieważ  po zachodzie słońca nagrzana kora szybko się ochładza. Woda, która w ciągu dnia zaczęła krążyć w tkankach, w nocy  zamarza, a tkanki pękają (bo krystaliczna struktura zamarzniętej wody zajmuje większą objętość niż płynna woda - to też fizyka!). Powstają głębokie, pionowe rany, które bardzo osłabiają drzewo.

  • Dla ozdoby.

A dlaczego nie? Bielenie drzew to piękna polska tradycja. Uporządkowany i zadbany sad dobrze świadczył o gospodarzu, a w wielu regionach Polski był związany z przygotowaniem obejścia do świąt wielkanocnych. Wiosenny termin już nie ochroni drzew przed  uszkodzeniami kory przez mróz, ale na pewno nie zaszkodzi!

2. Kiedy bielimy drzewa? 

  • W bezdeszczowy dzień, przy temperaturze powyżej 0°C, głównie w grudniu, styczniu i lutym.

W tych miesiącach słońce czasem mocno przygrzewa, a noce bywają bardzo zimne. Jeśli deszcz nie zmyje preparatu może wystarczyć jednorazowy zabieg.

3. Czym bielimy drzewa? 

  • Wapnem do bielenia drzew.

Najłatwiej i najbezpieczniej jest kupić gotowy preparat w sklepie ogrodniczym, np. jednej z firm: Agrecol, Dolpol, Sumin. Preparaty są oferowane w postaci proszku, granulatu lub emulsji. Oprócz tlenku (CaO) lub wodorotlenku wapnia (Ca(OH)2) zawierają również składniki zwiększające przyczepność.

  • Samodzielnie wykonanym mlekiem wapiennym, czyli rozcieńczonym, budowlanym wapnem gaszonym (którego wzór chemiczny to Ca(OH)2), czyli wapnem hydratyzowanym, czyli preparatem powstałym w wyniku reakcji tlenku węgla z wodą (CaO + H2O) w procesie zwanym potocznie gaszeniem wapna (A to jest chemia!).

UWAGA! Jeśli chcemy samodzielnie wykonać reakcję gaszenia wapna, pamiętajmy o zagrożeniach: reakcja jest gwałtowna, wydziela się ciepło a powstająca substancja pryska i parzy, dlatego musimy założyć ubranie ochronne, okulary ochronne i rękawice.

4. W jaki sposób bielimy drzewa? 

  • Przy pomocy miękkiego pędzla należy pomalować pnie drzew na całej długości: od nasady najniżej położonych gałęzi aż do ziemi.

Pamiętajmy, że najbardziej narażony na pęknięcia jest pień od strony południowej.

  • Jeśli malowanie nie jest naszą mocną stroną, można zlecić usługę firmie ogrodniczej, która przy okazji wykona wiosenne cięcie drzew i niezbędne nawożenie.

UWAGA! Wapno pozostałe po bieleniu drzew można wykorzystać do zabiegu wapnowania gleby, którego celem jest podwyższenie odczynu podłoża. Należy jednak pamiętać, że tlenkowe nawozy wapniowe wchodzą w reakcje gwałtownie, a powstający w połączeniu z wodą wodorotlenek wapnia (Ca(OH)2 jest silnie żrący. Może on zniszczyć strukturę lekkiej gleby, spowodować degradację próchnicy lub uszkodzić rośliny, dlatego można go stosować tylko na glebach ciężkich, w odpowiednich dawkach i przestrzegać zasad stosowania.

Podziel się